فونتهای هوشمند با اعراب استاندارد یا فونتهای معمولی

فونت هوشمند با اعراب استاندارد

قبل از اینکه به ویژگیهای یک فونت استاندارد و هوشمند بپردازیم بهتره بدونیم که فونت اصن چیه ؟

در گذشته زمانی که تکنولوژی رشد نکرده بود و آدما هنوز زندگی سنتی داشتن، برای انجام کارهای روزمره خود از خط خودشون استفاده می کردن، یعنی چیزی بنام تایپوگرافی استاندارد و آرایش متون، مفهوم امروزی خودش را نداشت و چون دست خطها با یکدیگر متفاوت بود بسیاری از مردم در هنگام خواندن دچار مشکل می شدن ! 

ولی با پیشرفت علم و اختراع اولین دستگاه چاپ و ماشین های تحریر و بوجود اومدن تایپ فیس و فونت مشکل ناخوانایی حل شد و دیگر مهم نبود که چه کسی با چه دست خطی مطالب را می نویسد و این تایپ فیس ها بودن که خودنمایی می کردن (: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن رایانه ها و صفحات گسترده تمام مطالب و مقالات با یک خروجی یکسان که تحت یک فرمت استاندارد و خاص که به آن فونت (FONT) میگن، چاپ می شوند .

حال سوال اینه فونت چیه ؟

به زبان ساده فونت با اعراب استاندارد و هوشمند به مجموعه ای از حروف متنی ، علائم و اعداد که دارای ظاهری مشخص دارن گفته می شه که نوع و نحوه نمایش یک متن استاندارد را در یک اثر نشون می ده. این حروف و علائم و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر توسط نرم افزارهای فونت ساز در یک فایل ذخیره می شن .

فونتهای فارسی هوشمند با اعراب استاندارد

فونت های استاندارد و هوشمند در نوشتن مطالب و مقالات و حتی طرح های گرافیکی بسیار ارزشمندن و همانطور که دست خط افراد با یکدیگر متفاوته، فونتها نیز از نظر شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت دارن! که در مقاله ای بصورت گسترده و کامل تر آن را بررسی می کنیم .خوب تا اینجا با تعریف ساده فونت و اهمیت یک فونت استاندارد آشنا شدیم.

حالا از کجا باید بفهمیم که یک فونت هوشمند و استاندارده ؟

به طور کلی در ساختار داخلی یک فونت موارد زیر باید رعایت شده باشد، یعنی در هنگام تهیه یک فونت این موارد حق شماست .

  • حجم فایل فونت سبک باشه (فونتهای با حجم بالا و کارایی ساده دارای گلیفهای  غیر کاربردی هستن )
  • کرنینگ یا متعادل سازی فاصله بین حروف در هنگام نوشتن 
  • حروف و کلمات جایگزین جهت خوانایی و زیباتر شدن نوشته ها
  • اعراب گذاری استاندارد و هوشمند برای هر حرف 
  • حروف انگلیسی متناسب با حروف فارسی 

خوب حالا حق انتخاب با خودته یک فونت هوشمند و استاندارد را با اعراب گذاری استاندارد انتخاب می کنی یا یک فونت غیر استاندارد!؟